En teori om MS

Ett annat namn för det kroppfrämmande ämnet är alltså antigen. Det är en förkortning för antibody generator, det vill säga något som har förmågan att stimulera bildning av antikroppar. I fortsättningen kallar jag  nu det kroppfrämmande ifråga, bakterien, viruset, giftet för ANTIGEN.
Efter att makrofagen ätit upp Antigenet sönderdelar den  dess proteiner i mindre delar som kallas peptider.
I korthet kan man säga att äggviteämnen byggs upp av molekyler som kallas peptider. Peptiderna i sin tur  består av enklare molekyler som kallas aminosyror.  Man brukar kalla aminosyrorna för kroppen byggstenar.
Macrofagen bryter alltså ned antigenets protein till peptider. Nu tar makrofagen en del av dessa nedbrytningsprodukter till sin cellyta  och visar den där för andra blodceller. Man kan säga att macrofagen håller
 peptiden i sin hand. Visningen av denna bit av det kroppsfrämmande sker i något som kallas MHC molekyl (vilket står för major histocompatibily complex).
När den kroppsfrämmande 
peptiden visas på makrofagens yta kan detta kännas igen av en form av T-celler. (
Th 1 celler). Men bara en typ av 
Th1 cell kan göra detta, de 
Th1 celler som har kemiska strukturer( receptorer) på sin yta som passar mot 
peptiden perfekt. 
Då händer något. Dessa 
Th1 celler börjar aktiveras, de blir flera och dessutom bildas en nya kemiska strukturer på dess yta att de kan fästa på 
blodkärlens membran. När de fastnat där kan de börja producera ämnen som gör att de kan passera genom membranet och in i olika vävnader t.ex. in i hjärnan.
I hjärnan kan de möta gliaceller av vilka en del  precis som makrocyten kan visa upp en hand ( ett MHC komplex) med en peptid. Ibland kan denna 
peptid vara en nedbrytningsprodukt  av 
myelin. Om då denna myelindel är lika med den nedbrytningsprodukt som Th1 cellen mött tidigare från virus, bakterier så börjar 
Th1 cellen igen ändras till funktion; den förökar sig och den börjar producera kemiska ämnen, 
cytokiner. Exempel på detta kan vara de inflammationsstimulerande Interleukin-2 (IL-2), interferon-gamma (IFN-g), tumor necrosis factor-alpha (TNF-a), och interleukin-1 (IL-1)
Th2 cellerna producerar andra cytokiner exempel vis  interleukin-4 (IL-4), interleukin-10 (IL-10) , och tumor growth factor-beta (TGF-b).
En obalans mellan dessa proinflammatoriska och  de inflammationsdämpande cytokinerna kan kanske leda till sjukdomsaktivitet, demyelinisering. Detta är en teori om hur demyelinisering  kan ske vid MS. Helt bevisad i alla detaljer är den inte. Hur MS utvecklas ut i detalj är inte klarlagt.
På engelska kan du läsa om detta bland annat här: 
UCSF Multiple Sclerosis CenterOm andra forskningsteorier kring detta kan du läsa på Neuroportalen.
P/S