Jag var egentligen här tänkt att skriva om ny forskning om glutenintolerans men det kom att handla om mig och hur jag kom fram till att jag inte skall äta gluten. Det ledde så småningom om till att jag också försöker att äta så lite mättade fetter som möjligt. Alltså på tvärs mot Annika Dahlkvists råd, och jag mår utmärkt. Min vikt är utmärkt.
Celiaki  
Celiaki eller glutenintolerans är en autoimmun sjukdom, vilket innebär att det egna immunförsvaret angriper kroppsegen vävnad. I fallet glutenintolerans leder detta till att immunförsvaret orsakar inflammation i tunntarmsslemhinnan, vilket kan leda till olika symtom från mage och buk, som smärtor, uppblåst mage, diarréer, förstoppning. Inflammationen i tarmslemhinnan leder också till att man inte tar upp de ämnen man behöver från födan i tillräcklig utsträckning,  vilket gör att symtomen kan komma från andra ställen i kroppen pga näringsbristen. Oupptäckt celiaki kan göra att man inte växer normalt. Celiaki kan leda till brist på olika ämnen  typ järn, zink. Trötthet kan komma som följdsymtom. Symtom från hjärnan kan uppträda. En speciell form är hudceliaki, utslag och klåda. Den sjukdomen kallades tidigare  dermatitis herpetiformis.   
| 
jag    själv hade en längre tid klåda och utslag,  en    historia som var långvårig och invecklad och vad som    var vad har jag egenligen svårt att säga än idag.     Vad jag säkert vet är i varje fall att den helt tog slut     då jag slutade med gluten.  Sedan dess har jag inte haft    någon klåda. 
Min    uppfattning är att hudbesvären började med ömhet    i huden på de ställen där jag injicerade    interferon. Först var det bara ömt på ett ställe.     Jag slutade att injicera där och fick färre ställen    att injicera på.      
Sedan    var jag nere på Vintersol j januari 2004 på    rehabilitering- en utmärkt rehabilitering för övrigt-    och det var där eländet började. Det började    med  lite klåda som nere kring vristerna som sedan under ngn    dag spred sig uppåt på hela benen. Jag har nu i    efterförloppet flera utlösande faktorer i huvudet; sol,    pool med salt och mycket klorerat, den inflammation som redan    fanns i området ( jag har uppfattningen att det var    inflammation i subcutisfettet, orsakat av injektionerna).     Utslagen var utbredda , nässelutslagliknande, intensiv    kliande, vansinnigt kliande.  Eftersom jag trodde att detta var    väl lätt åtgärdat med någon svag    kortisonsalva började jag med detta. Det hade absolut ingen    effekt och ganska snart var jag inne på de starkaste    kortisonsalvorna frekvent men det gav knappas någon    lindring. Jag började också med kortison i tablettform    och det hjälpte egentligen inte heller, MEN jag blev    betydligt bättre på att gå.      
Så    småningom fick jag en salva som heter Menaven ( vilken    innehåller heparin) och som ges mot  trombophlebiter och    inflammationer i huden,. Och då började det faktiskt    vika med mina besvär. Men  det räckte inte med att ta    det tre gånger om dagen utan initialt var det en gång    i halvtimmen och sedan kliade det igen som bara ... . Mina besvär    höll nog på någon månad innan de gick    tillbaka. 
Sedan    återkom de igen en gång under  våren. Nu utan    sol, salta bad. De bara kom. Som tur var hade jag med mig ett    ordentligt lager med Menavensalva från Spanien och det gick    tillbaka på en vecka.   I juli igen samma eländiga    klåda igen. Men båda de här gångerna fanns    besvären bara på lårens framsida där jag gav    injektionerna. I juli blev jag dessutom väldigt trött    och ville helst inte vara uppe överhuvudtaget. Då kom    jag plötsligt på att utslagen och klådan var ju    där jag gav mig injektionerna. Jag slutade med dem.  Lite    bättre men det gav inte med sig.  Jag tog en kortisonkur i    tablettform och då försvann det på ett dygn.    Dessutom blev jag väldigt bra på att gå igen. En    effekt som satt i någon vecka. 
Sedan    var det bra och efter någon månad beslöt jag i    samråd med min neurolog att börja med Copaxone.  Jag    tyckte jag tålde det väldigt bra- i en månad    sedan satt eländet igång. Intensiv klåda nu    faktiskt lite här och där. Jag fick sluta med Copaxone    och det blev bättre men inte helt bra.  Utslagen  minskade    men fanns kvar på framför allt lårens framsida,    men kom även på armar.  Hade kontakt med hudläkare    och testades.  Hudtest. Lätta reaktioner för några    födoämnen men sannolikt inte det. 
Vad    som nu var uppenbart var också att behåringen helt    hade försvunnit på benen och armarna.  Huden var som på    en liten baby. När jag ser på bilden från benet    ifrån Vintersol ser jag att det finns behåring på    underbenen men det ser ut som en del har försvunnit. Jag    undrar så här i efterhand om det faktiskt inte var    borta helt på låren där jag injicerade. (Jag    tolkar detta som en inflammation i underhudsfettet). Om möjligen    kortisonsalvorna kan ha inverkat vet jag inte. 
Nu    hade jag ingen sol, inga salta bad, inga injektioner men besvärlig    klåda och utslag.  Jag använde kortisonsalvor och    mjukgörande. Det hjälpte för stunden.  Vad som    också hände var att det började komma små    utslag framförallt på låret, små röda    utslag med små prickar mitt i.  Så småningom    växte det upp några enstaka hårstrån här    och där.  Dessutom kom det erytem och inflammation på    armarna som jag tolkar följde små lymfkärl.    (gissning). Någon gång sommaren 2005 började det    lindras.  Det som kvarstod var enstaka utslag plus klåda. 
Klådan    kunde nu vara borta någon dag men vad som framförallt    var typiskt var att den kom på kvällarna och då    följde det också med att jag fick lite frossa. Ungefär    som den frossa man kan få vid influensa eller för den    delen av interferoninjektionerna, Man när jag vaknade på    morgonen var det borta. Detta konfunderade mig mycket.  Jag    funderade kring vad det kunde vara. Bytte ut mina mediciner mot    kramper. Ja, det kände som det hjälpte. Troligen var det    placeboeffekt. I november träffade jag en person som hade    glutenöverkänslighet. Hon hade legat inne på    sjukhus för förlamning men inte haft några    tarmbesvär. Det enda man hittade var prover som tydde på    glutenöverkänslighet men det trodde man inte hade med    hennes besvär att göra. I alla fall så fick  hon    glutenfri kost- och hon började att bli bättre -mycket    långsamt men det kom. Då jag träffade henne hade    hon inte några besvär  av den typen. Jag reagerade inte    så mycket på detta då. 
Men    någon gång därefter började jag fundera    kring om kost kunde ha någon inverkan på mina besvär.    Jag beslöt mig för att pröva stenålderskost.    Och inom någon vecka var faktiskt besvären borta. Jag    undvek både gluten och  mjölkmat. Efter någon    månad provade jag vanligt bröd igen och klådan    kom igen. Jag tyckte också att jag reagerade på mjölk    men där var jag inte lika säker. 
Jag    tog blodprover avseende celiaki men de visade inget, och det    brukar de inte göra när man inte äter det. Jag    ville inte  äta gluten igen bara för provet. 
Min    mage: Jag har hela mitt liv haft rätt mycket besvär med    min tarm, varierande avföring, diarretendens men också    ibland hård avföring.  Vad som hände nu var att    den på ett sätt blev bättre. Mina problem med hård    mage försvann men det blev snarare ett problem med lös    avföring och slem. Här var jag nu inne och tog reda på    en del om kost, MS på olika sajter. Jag hade kommit i    kontakt med Swanks diet,  läst om Best Bet Diet. På     den senare sidan läste jag om leaky gut och beslöt att    försöka följa en del råd där. Vad jag    framförallt gjorde var att jag började med krossade    linfrön som jag hade i blåbärssoppa. Nångång    där började min mage bli perfekt. När jag dessutom    lade till  glutenfri müsli blev den ännu bättre.     Jag övergick så småningom från    stenålderskost till Jelineks rekommendationer med  att ta    bort så mycket som möjligt med mättade fetter och    byta ut det mot omega-3 samt olivolja. 
Sedan    dess har det bara varit uppåt. | 
 
 
Hej! Intressant slutsats om gluten. Tack för bra info. Jag hade snarlika utslag på både bröst, mage, och rygg under 3-4 år. Testade att smörja in mig med olika salvor, men ingenting hjälpte. En dag fick jag prova en utländsk salva innehållande: Aqua, Cera Lanae, Vaselinim Album, Paraffinum liquidum, Vitamin A palmitate, Tocopheryl acetate och parfume. Jag smörjde in mig på natten och vakande dagen efter och kände att det brände lite i huden. Gick och kollade mig själv i spegeln och såg att alla utslag var borta. Har inte haft några problem efter det. Vet ej om det var samma åkomma, men som sagt, så ser den snarlik ut.
SvaraRaderaHej, Tack för kommentarerna. Om du skulle få besvär igen kan du ju testa gluten. Det kan vara klokt att ta prover innan man slutar med gluten eftersom provet slutar att tyda på allergi om man inte äter gluten.
SvaraRaderaAtt provet är negativt( inte visar allergi mot gluten) betyder dock inte att det inte kan vara gluten.
Man kan givetvis testa genom uteslutningsmetoden. Jag provade flera saker innan jag kom fram till gluten.
Bilden är inte den typiska för hudceliaki. Om man slår på dermatitis herpetiformis eller hudceliaki kan man se de vanligaste typerna av utslag.
MVH
Sune Ö